KONTAKTY

Jiří Stejskal s.r.o.
U Cukrovaru 1767
688 01 Uherský Brod
tel: +420 572 632 847
napište nám
Email prodejna: prodejna@podlaharstvistejskal.cz 


 

Všechny informace a vizualizace na webových stránkách jsou nezávazné
a mají informativní charakter.


Matrace a rošty / Jak vybrat Matraci

JAK VYBRAT MATRACI

Poučení z minulé zkušenosti - dříve než začnete vybírat novou matraci, vzpomeňte si, co Vám na staré nejvíce vadilo.

Zdravé spaní a tradice výrobce - vybírejte z moderních materiálů a konstrukčních řešení, které odpovídají aktuálním poznatkům a světovým trendům v oblasti zdravého spaní. Informujte se také o výrobci matrace, jeho tradici a zkušenostech z vývoje a výroby matrací.

Životnost matrace a její obměna - průměrná životnost matrace se pohybuje v rozmezí 5 – 10 let. Především s ohledem na hygienické hledisko doporučujeme omezit dobu užívání matrace a po uplynutí její životnosti ji vyměnit za novou. V posteli trávíte minimálně 1/3 života, nešetřete proto na úkor svého zdraví!

Vyzkoušení matrace - matraci si před nákupem dobře vyzkoušejte. Jde přece jen o individuální záležitost a každému člověku vyhovuje jiná. Je proto důležité, abyste si otestovali několik matrací, než se rozhodnete, která Vám vyhovuje nejlépe. Vyzkoušejte si také různé polohy, ale pozornost věnujte zejména té, v níž spíte nejčastěji. Dejte na svůj dojem a osobní pocit při zkoušení matrace. Naslouchejte a věřte tomu, co říká Vaše tělo!

Příležitostné spaní nebo každodenní využití - ujasněte si, pro jaký účel matraci pořizujete. Pro příležitostné spaní na chatě, chalupě nebo posteli pro hosty stačí jednodušší typy matrací s nižší nosností. Výběru matrace pro každodenní využití je třeba věnovat větší pozornost. Intenzivní zátěž u osob  dlouhodobě upoutaných na lůžko vyžaduje speciální typy matrací.

Matrace pro dvojlůžko - pro partnerské dvoulůžko volte raději dvě samostatné matrace, než jednu velkou – každá z nich respektuje individuální hmotnost, osobní nároky na tvrdost lůžka a zdravotní požadavky partnera. Ne vždy totiž vyhovuje jedna matrace oběma partnerům současně. Navíc lze jednotlivé matrace na lůžku během užívání snadněji otáčet, zabránit tak sležení a výrazně prodloužit jejich životnost. 

Snímatelný a pratelný potah - potah matrace by měl být snímatelný a pratelný, popř. snadno čistitelný. Hygienu lůžka totiž ovlivňuje také potahová textilie, která leží mezi Vaším tělem a jádrem matrace. Textilie musí mít odpovídající pevnost, pružnost a celkově poskytovat dostatečnou ochranu matrace. Její speciální úpravy zamezí růstu mikroorganismů (roztoči, bakterie a houby) a usnadní užívání, údržbu i čištění potahu.

Nejlevnější neznamená nejlepší - srovnávejte srovnatelné – cenu matrace ovlivňuje typ použitého materiálu a jeho objemová hmotnost, ale také celkové konstrukční řešení. Nejlevnější matrace nemusí být zároveň tou, která Vám prokáže nejlepší službu, splní Vaše nároky a zaručí nejdelší životnost.

Jaký je rozdíl mezi “jednostrannou” a “oboustrannou” matrací? - jednostranná je matrace s jednou funkční ložnou plochou, tzn. že konstrukční řešení předurčuje využívat pouze jednu stranu matrace. Oboustranná je matrace se dvěma funkčními ložnými plochami, tzn. že konstrukční řešení umožňuje využívat obě strany matrace.

Jak poznám, kterou stranou umístit matraci na postel? - při pokládání matrace na postel opatřenou roštem nebo prodyšnou podložkou je vždy nutné řídit se potahovým štítkem. Dle obecně platného pravidla je spodní stranou matrace ta, do níž je všitý potahový štítek. V případě, že jde o matraci oboustrannou, lze tuto na postel položit kteroukoli ložnou plochou – přednostně však stranou, do níž je všitý potahový štítek.

Podle čeho poznám na první pohled nekvalitní matraci? - nekvalitní matrace je měkká, nízká nebo jsou v ní při doteku cítit pružiny (pružinová, taštičková matrace). Tyto matrace jsou levné a jsou určeny zejména pro krátkodobé nebo příležitostné spaní (víkendové chaty, chalupy, spaní pro hosty).

Co znamená pojem „zdravotní matrace“ – je pravda, že léčí? - žádná matrace neléčí – podobně jako neexistují zdravotní potraviny, nábytek, oblečení atd. K této klamavé reklamě se nesnižujeme. Můžeme doporučit, která matrace je pro vás vhodná a bude nejlépe vyhovovat z pohledu tuhosti, nosnosti a výšky tak, aby respektovala vaše individuální fyziologická specifika. V případě, že narazíte na „zdravotní matraci“, vyžadujte certifikát nebo atest, který dokladuje, že užití výrazu „zdravotní“ je oprávněné a není pouze formou klamání spotřebitele.

Co jsou to „ortopedické matrace“? - ortopedické matrace respektují přirozený tvar páteře. Důležitým parametrem je proto elasticita matrace, zejména v oblasti ramenní a bederní.

Jak koupím co nejlevnější matraci a současně nezanedbám zdravotní hledisko? - nejlepší je vyzkoušet si matraci před samotným nákupem na prodejně. Osobní pocit při zkoušení matrace je vždy individuální, pro budoucí pohodlí a komfort při spánku navíc velmi důležitý. Záleží také na tom, jakou máte podložku pod matraci. Pokud máte pevnou desku, doporučujeme pružinovou nebo taštičkovou matraci, aby větrala. V kombinaci s PUR pěnou nebo pěnovou pryží (latex) jsou vhodnější lamelové rošty.

Existují na trhu značky matrací, které garantují kvalitu? - výroba matrací v akciové společnosti GUMOTEX vychází z dlouholetých zkušeností. Management jakosti je certifikován dle ČSN EN ISO 9001:2001 a environmentální management jakosti dle ČSN EN ISO 14001:2005. Matrace vyhovují svými parametry i těm nejpřísnějším evropským normám a požadavkům na zdravotní nezávadnost (Öko-Tex Standard 100). Dětské matrace v potahu navíc splňují limity emisí VOC látek (těkavé organické sloučeniny) pro vnitřní prostředí pobytových místností. Testování a certifikace mechanických a fyzikálních vlastností matrací (Mendelova zemědělská a lesnická univerzita v Brně – Ústav nábytku, designu a bydlení) potvrzuje dobré užitné vlastnosti matrací. Na základě Zprávy z klinického testovaní matrací jako zdravotnického prostředku jsou zároveň matrace vhodné pro použití při poskytování zdravotní péče.

Pozor na klamavou reklamu - žádná matrace neléčí – podobně jako neexistují zdravotní potraviny, nábytek, oblečení apod. V případě, že narazíte na „zdravotní matraci“, vyžadujte vždy certifikát nebo atest, který dokladuje oprávněnost užití výrazu „zdravotní“ a není pouze formou klamání spotřebitele nebo klamavé reklamy.

Co je to HR pěna („studená pěna“) a proč je v současnosti tak žádaná? - jedná se o materiál plně respektující aktuální trendy zdravého spaní. „Studená pěna“ je moderní a vysoce kvalitní typ polyuretanové pěny vyrobený bez použití formaldehydů a jiných škodlivých látek. HR pěna (High Resilience = vysoce pružný, elastický) se vyznačuje otevřenou strukturou materiálu, vysokou elasticitou a prodyšností (větší než u klasické PUR pěny). Pružně se přizpůsobuje lidskému tělu, vyniká také výraznou pevností, tvarovou stálostí (zamezuje nežádoucím deformacím), ventilací (prostupnost vzduchu optimálně odvádí teplo a omezuje výskyt roztočů) a dlouhou životností.

Co je to viscoelastická pěna („líná pěna“) a proč je v současnosti tak žádaná? - jedná se o unikátní typ polyuretanové pěny s otevřenou buněčnou strukturou, který mění svoji tvrdost v závislosti na teplotě. Pěna při kontaktu s tělesným teplem měkne a pružně se přizpůsobuje anatomii těla. Díky tzv. efektu pomalého vracení rovnoměrně rozkládá tlak matrace na lidské tělo, což může mít pozitivní vliv na krevní oběh, může zlepšovat kvalitu spánku a zmírňovat bolesti zad. Současně stabilizuje tělo v optimální poloze pro spaní – uživatel se během noci méně otáčí, a to přispívá k jeho klidnému spánku. Líná pěna  může způsobovat u citlivějších lidí zvýšený pocit tepla a tím evokovat zvýšený pocit potivosti.

Jakým typem materiálu je kaktusová flexideska? - jde o zcela novou aplikaci přírodního materiálu, tentokrát jako komponent pro matracová jádra. Jedná se o ohebnou desku z přírodního kaktusového vlákna, jejíž povrch je zpevněn přírodním latexem. Vytváří dostatečně tvrdý podklad pro podporu páteře, optimálně vyztužuje jádro matrace, a zvyšuje tím jeho nosnost. Rostlinná deska je vzdušná, antistatická a díky své flexibilitě poskytuje dostatečný komfort pro relaxaci a klidný odpočinek.

Zdroj: www.matrace-gumotex.cz


NjQ1M